داستان ریجن ها

ریجن

داستان ریجن ها

چرا سوال های زیادی در رابطه با ریجن وجود دارد؟
تعداد بسیاری از کاربران محصولات دیجیتال مثل تلفن های هوشمند یا کنسول های بازی، سوالی برایشان پیش می آید مبنی بر اینکه این محصول سفارش ساخت کجاست؟
ریجن به معنای منطقه یا ناحیه است. هدف از ریجن چیست؟
برای این که محتوای صوتی و تصویری محصولات دیجیتالی را محدود کنند ، دنیا را بخش بندی یا به عبارتی کد گزاری کرده اند. هر کد میتواند شامل یک (قاره) یا (قار و کشور) باشد. این ریجن یا کد ها در واقع سفارش ساخت محصول مورد نظر را مشخص می­کند. در بیشتر مواقع محصولات از نظر کیفیت در ریجن ها فرقی نمی کنند و صرفا سفارش ساخت منطقه را اعلام می­کند.
ریجن در واقع برای جلوگیری از (Copy Right) به وجود آمده است. درسته ما تو ایران قانون کپی رایت نداریم و هر کی از راه میرسه شروع به کپی کردن می­کند، ولی خارج از ایران قانون کپی رایت به شدت پیگیری و پیروی می شود.

داستان ریجن ها
داستان ریجن ها

حال یکی از محصولات دنیای دیجیتال که DVD (بازی) است، به تازگی وارد دنیای ریجن ها شده است و هر بازی یک کد منطقه(ریجن) دارد. در مورد پخش DVD هفت ریجن وجود دارد که شامل: ریجن 1 آمریکا و کانادا، ریجن 2 اروپا خاورمیانه ژاپن و افریقای جنوبی، ریجن 3 کره جوبی هنگ کنگ و تایوان، ریجن 4 آمریکای جنوبی استرالیا و نیوزلند، ریجن 5 روسیه هند افریقا، ریجن 6 چین و در اخر یک ریجن است که نمی­گویند ریجن 7 بلکه ریجن ازاد (Region Free) یا ریجن ال (Region All) می­گویند.
پس تا اینجا مفهوم ریجن را متوجه شدیم. همین موضوع برای Play station 4 هم صدق می­کند. زیرا برای مدیریت بهتر مشتریان و شاخه بندی فروش و جلوگیری از اهداف سودجویان برای کپی، کنسول های بازی هم کد منطقه دارند.
ولی این موضوع باعث نمی­شود که تفاوتی در کیفیت یا عملکرد دستگاه رخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌آپ
Share on telegram
تلگرام
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
Share on email
ایمیل
Share on print
پرینت