بررسی بازی Life Is Strange

بررسی بازی Life Is Strange

اگر زمان شما همراه با چاشنی قدرت های ماورایی باشد، چه اتفاقی می افتد؟ اگر بتوانید خواسته هایتان را با کنترل زمان به مرحله اجرا برسانید چه حسی پیدا می کنید؟ با بررسی بازی Life Is strange همراه دایا باشید.

استودیو Dontnod یک قدم متفاوتی را در سال 2013 ورداشت. آن هم ساخت بازی Life Is strange با سبک پازل و سینمایی بود. قدم بزرگی بود برای استودیویی که تا آن زمان همچین بازی نساخته بود. ولی آنقدر بزرگ نبود که درونش غرق شود بلکه قوی و پر محتوا بود. این بازی توانست تبدیل به سری شود و شرکت Square Enix که ناشر آن است در E3 2021 خبر از عنوان جدید از سری بازی LIS داد. سازندگان بازی سعی کردند محیط بازی را خیلی نزدیک به زندگی واقعی طراحی کنند و در واقع تا جایی که این امکان وجود دارد سفر در زمان را یک ایده نو نشان دهند. ولی اگر کمی دیدتان را وسیعتر کنید می بینید که ایده سفر در زمان یک ایده قدیمی و نخ نما است. زیاد وارد حاشیه نمی شوم و به سراغ داستان اصلی بازی می روم.

 

بررسی بازی Life Is Strange
بررسی بازی Life Is Strange

 

مکس کالفیلد دختر نوجوانی است که سودای عکاس شدن را در سر دارد. او برای رسیدن به آرزوهای معصومانه‌ی خود به یکی از بهترین دانشکده‌های هنر آمریکا رفته و زیر دست عکاس برجسته‌ای آموزش می‌بیند که معتقد است مکس استعدادی دارد که آن را دست کم می‌گیرد. مکس در کلاس خود دختری آرام و به دور از هر گونه حاشیه‌ای است که گهگاهی هم با دوربین آنالوگش سلفی می‌گیرد. اما مانند هر کلاس و مدرسه‌ای در دنیا، دانش‌آموزانی هستند که هیچکس دل خوشی از آن‌ها ندارد.

 چه کسانی که سوگلی معلم هستند و از هر فرصتی برای خودنمایی استفاده می‌کنند و چه پولداران مرفهی که به واسطه‌ی خانواده‌ی قدرتمندشان، تسلطی ملموس حتی روی مدیر و معاون دارند. اما مکس خودش است و دوربینش، علاقه‌ای به عضویت در هیچ گروهی را ندارد و حتی «بهترین» دوستش را پنج سال است که ندیده است. در یکی از روزهایی که ظاهراً هیچ تفاوتی با بقیه‌ی روزها ندارد، او متوجه قابلیتی در خود می‌شود که بر اساس آن می‌تواند از هر اتفاق ناگواری که در نزدیکی‌اش رخ می‌دهد جلوگیری کند.

چه خوردن توپ فوتبال به سر یکی از دانش‌آموزان باشد چه نجات دادن جان بهترین دوستش. اما کیست که از قابلیت برگرداندن زمان برای پاسخ صحیح دادن به سوال معلم استفاده نکند؟ به هر حال این بازی با زمان باید فایده‌ای جز نجات دنیا داشته باشد. شما در بازی به راحتی می توانید کنترل بیشتر اوضاع را در دست بگیرید و سفرتان می تواند نتیجه اتفاقات را تغییر دهد.

 

 

بررسی بازی Life Is Strange
بررسی بازی Life Is Strange

برای سر در آوردن از تمام ریزه‌کاری‌های داستان بازی و شناختن بیشتر شخصیت‌ها، باید با همه‌ی آن‌ها صحبت کوچکی داشته باشید و اشیائی که پیرامون محیط بازی قرار گرفته‌اند، از وسایل جانبی عکاسی گرفته تا تست بارداری دوستتان را مورد بررسی قرار دهید. شاید این کار در وهله‌ی اول کسل‌کننده به نظر برسد که واقعاً هم هست.

 اما وقتی انتهای بازی لیست انتخاب‌هایتان را نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید که اصلاً چندین انتخاب را در طول بازی ندیده‌اید که شاید تأثیر زیادی بر اتفاقاتی که در آینده رخ می‌دهند داشته باشند. در واقع این اثر انتخاب‌ها، طولانی‌مدت‌تر از موارد مشابه در بازی‌های مشابه است. غیر از چند تصمیم اساسی که اثراتشان را به وضوح در بازی می‌بینید، باقی آن‌ها را شاید در قسمت‌های بعدی بازی تجربه کنید و حتی یادتان نباشد که چرا یک نفر با شما بدرفتاری می‌کند و از دستتان شاکی است.

 

بررسی بازی Life Is Strange
بررسی بازی Life Is Strange

 خوشبختانه مکس آدم سر راستی است که سؤال‌ها و جواب‌هایش فقط به دو حالت تقسیم می‌شوند و برای ادامه‌ی بحث هم محدودیت زمانی ندارید. بعضی تصمیم‌ها آن قدر مخالف هم هستند که اثر هرکدام کاملاً با دیگری متفاوت است و باید قبل از لب به سخن گشودن، حتماً راجع به آن‌ها فکر شود، امکانی که  The Walking Dead و دیگر بازی‌های تل‌تیل کمتر در اختیار گیمر قرار می‌دهد. بازی Life Is Strange یک عنوان 5 قسمتی است که قسمت اول آن داستانی بیشتر از 5 قسمت را برایتان تعریف می کند و تا الان هم نسخه دوم و دی ال سی های زیادی برای اسن سری آمده است و به زودی هم نسخه جدید منتشر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌آپ
Share on telegram
تلگرام
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
Share on email
ایمیل
Share on print
پرینت