بررسی بازی Mortal Kombat 11

بررسی بازی Mortal Kombat 11

بازی مورتال کمبت 11 بعد از سال ها و فاصله از نسخه قبلی خود یعنی XL با تغییرات فوق العاده منتشر شده است. اول از همه میخواهم به سراغ محتویات بازی بروم. جنبه‌ای که مورتال کامبت ۱۱ در آن هم درخشش خوبی دارد و آنقدر محتوا برای‌مان در نظر گرفته که بتوانیم برای طولانی‌مدت هم از اثر لذت ببریم. بخش داستانی احتمالا قسمتی است که تجربه بازی را با آن آغاز خواهید کرد.

 یکی از بخش‌هایی که بازی در آن از موفقیت‌های Injustice 2 الهام گرفته، همین بخش داستانی است و به همین سبب شاهد روایتی هستیم که بیش از همیشه سینمایی شده است و برای مثال نحوه انتقال بازی از میان‌پرده‌ها به مبارزات حالتی کاملا سینمایی به‌خود گرفته و از همیشه جذاب‌تر است. به‌عنوان بخش داستانی یک بازی مبارزه‌ای، این قسمت در مورتال کامبت ۱۱ قابل قبول و کار راه‌انداز است.

 اما اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر آن را بررسی کنیم و به دنبال این باشیم که آیا بخش داستانی بازی واقعا داستان خوبی روایت می‌کند و جذابیت بالایی دارد، خب یک سری نقاط ضعف را می‌توان در این بخش پیدا کرد. داستان بازی هم در واقع بخشی از این محتوا است. بخشی که به خوبی میتواند یکی از عوامل قوی یا ضعیف بودن بازی باشد.

کلیت داستان بازی، حول محور ایده دستکاری زمان می‌چرخد. به بیان دقیق‌تر، داستان از جایی آغاز می‌شود که شخصیت شیناک شکست خورده و ریدن در حال شکنجه کردن وی است. با اینکه همه‌چیز بر وفق مراد دنیای ایرثرلم به‌نظر می‌رسد، اما پس از ظاهر شدن کرونیکا، شخصیت منفی جدید بازی، متوجه می‌شویم که از این خبرها نیست و وی همه‌چیز را تحت کنترل دارد.

 

بررسی بازی Mortal Kombat 11
بررسی بازی Mortal Kombat 11


قدرت اصلی کرونیکا، دستکاری زمان است و خب سازندگان از این ایده استفاده کرده و مخصوصا در دقایق ابتدایی بازی تقابل‌های جذابی رقم زده‌اند. برای مثال مشاهده مبارزه دو جانی کیج با یکدیگر که از بعد‌های زمانی متفاوتی هستند یا تماشای تقابل دو جکس باهم که حضور در بازه‌های زمانی مختلف آن‌ها را تبدیل به افرادی با خصوصیات متفاوت کرده است، جالب است و ایده خوبی هم به‌نظر می‌رسد.

 با این حال و حتی با اینکه بخش داستانی بازی کلا ۵-۶ ساعت بیش‌تر گیم‌پلی ندارد، اما پس از گذشت مدتی اینگونه حس می‌شود که سازندگان کمی بیش از حد در حال زیاده‌روی از این ایده دستکاری زمان هستند و استفاده از ترفند‌های تکراری بیش‌تر به عاملی برای طولانی‌تر کردن این بخش می‌ماند تا دلیلی که بتواند داستان خوبی برای مخاطب روایت کند.

اگر بخواهم محتوا را کمی بیشتر بشکافم ، کنار داستان یک بازی گیم پلی هم مطرح خواهد شد. موردی که خیلی ها گله و خیلی ها از آن راضی بودند. مورتال کمبت 11 بعد از منتشر شدنش مشخص کرد که روند بازی تا حدودی تغییر کرده است.
دیگر جایی برای حملات بی برنامه یا فشردن دکمه ها به صورت نامنظم نیست. بلکه بازی از شما میخواهد که صبور باشید و برای هر ضربه فکر کنید زیرا روند بازی به کلی تغییر کرده است.
این یک نقد کوتاه از این بررسی بازی Mortal Kombat 11 است که در کلام آخر باید گفت نقاط پیشرفت این بازی بیشتر نقاط ضعف آن بوده است و تجربه آن برای دوستاران این سبک حتما پیشنهاد میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتس‌آپ
Share on telegram
تلگرام
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
Share on email
ایمیل
Share on print
پرینت